Kardamon – kilka informacji o przyprawie

Kardamon to popularna przyprawa stosowana m.in. w kuchni indyjskiej czy też latynoamerykańskiej. Kardamon jest uprawiany tylko w kilku miejscach na świecie, w tym na Sri Lance, w Chinach, Laosie, Nepalu, Wietnamie, Indiach,  Gwatemali. Rośnie na bogatych, gęstych glebach w niektórych lasach Azji Południowej. Przyprawa ta jest znana w tych regionach od ponad tysiąca lat. Pomimo tego, ze uprawiany jest w tak nielicznych miejscach, jest ogólnie dostępny w handlu i jest trzecią najdroższą przyprawą na świecie.

Wybór i przechowywanie

Świeże strąki kardamonu oraz kardamon zmielony sprzedawane są na wielu rynkach. Można wyróżnić dwa gatunki : elettaria, której strąki są małe i jasno zielone, podczas gdy amomum subulatum ma  strąki większe i ciemnobrązowe. Nazywa się je także kardamonem czarnym.

Świeże strąki powinny być ciężkie i wydzielać słodki zapach przy potarciu palcami. Należy unikać nasion, które mają przebarwienia lub zmiany grzybicze.

Właściwości kardamonu

Korzyści  zdrowotne wynikające z używania kardamonu są nieocenione.

Mielony kardamon,( ale także w innej postaci)  jest bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak potas , wapń czy magnez.

Kardamon mielony doskonale sprawdza się przy leczeniu problemów z trawieniem, przy skurczach jelit, zespole jelita drażliwego, zapobiega zaparciom, wspomaga apetyt.

Mielony kardamon można także stosować podczas infekcji gardła, kłopotów z układem moczowym, bólach jamy ustnej i przeziębieniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Produkty i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz